YKY - Yapı Kredi Yayınları
Sepet Ürün bulunmaktadır.
Yahya Kemal’e Veda

Yahya Kemal’e Veda

ISBN: 975-08-1073-2

YKY'de İlk Baskı Tarihi: 01.2006

150 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo ücretsiz.
2.59 TL  
TÜKENDİ

Siparişiniz en geç 2 iş günü içerisinde kargoya teslim edilir.

Genel BilgilerTadımlık
Sayfa Sayısı : 78
Boyut : 13.5 x 21 cm

Pek çoğu zamanında dergi ve gazetelerde yayımlanmış yazılardan oluşan bu çalışma, Yahya Kemal hakkında yazılmış en ilginç kitaplardan biri. Hisar’ın “Yahya Kemal Gazellerini Okurken” başlıklı incelemesi de ilk kez bu baskıda yer alıyor.

Yahya Kemal’in Bazı Sözleri

Yahya Kemal, ilk gençlik zamanlarından beri, yavaş yavaş ve kendi kendine, güldürücü fıkralar, müskit cevaplar, nükteli sözler söylemeyi meşk etmiş ve şairlik şöhretini bunlarla kazanmaya başlamıştı. Bütün bu sözlerini de, mısraları gibi, tâdil, tashih ve mübalağa ede ede güzelleştirir ve onları sonuncu şekillerine ulaştırırdı. Şiddetli hücumları, tuhaflığının tesiriyle söylediklerine kendisi inanıyor gibi, en inanılmaz mübalağalara kadar varmış olurdu.
Yahya Kemal, bu sözlerinin, mısralar gibi, yazılmasını istemez ve biz de, bunun için belki bunların çoğunu tesbit etmez, hatırımızda kalanlarla iktifa ederdik. Bazılarını ise unutamıyorum.

* * *

Bir genç için, “Hem şiir yazıyor, hem resim yapıyor; lâkin acaba hangisini tercih etseydi?” diye sormuşlar. Yahya Kemal, “Resmi tercih etsin!” deyince, “Ama siz daha resimlerini görmemişsiniz?” demişler. Yahya Kemal de “Evet, resimlerini görmedim ama şiirlerini gördüm!” demiş.

* * *

Hüseyin Siret bir manzumesini Yahya Kemal’e okumuş ve: “Rehgüzarımda bir garib horoz / Eyliyordu benimle istihza” diye bitirmiş şiirini.
“Nasıl buldunuz?” diye sorunca Yahya Kemal, “Horozun hakkı var!” diye cevap vermiş.

* * *

Tanıdığımız bir Feridun Bey vardı. Mısırlı bir prensesle evlendi, Mısır paşası oldu. Biz paşalığı ilga edince telefon defterinde isminin yanına General olduğu yazıldı. Yahya Kemal, “Mısırlıların Feridun Beyi, paşa yaptıklarına biz şaşmıştık, şimdi de biz ona general deyince Mısırlılar şaşıyorlar!” diyordu.

* * *

Gayet çekingen, âdeta korkak bir adam olan ve en basit şeyleri söylerken gizli bir eda alan Mehmet Ali Tevfik için Yahya Kemal, “Kızılcık reçeli yese bir ay onu sır diye söylemez!” demişti.

* * *

Celâl Sâhir kitaplarının yanında bir resim çıkartmış. Yahya Kemal, “Celâl Sâhir resmini çıkartmak için yanına aldığı kitapların yarısını okusa hayli âlim biri olacak!” diyordu.

* * *

Mithat Cemal, Yahya Kemal için “Adı var amma eseri yok!” demiş. Yahya Kemal, Mithat Cemal’e “İşte senin en güzel eserin bu sözdür. Bu sözü sakla, üst tarafını at!” diyordu.

* * *

Mithat Cemal’in bir romanı otuz gündür intişar ederken “Artık tahammülümüz kalmadı” diyenler olmuş. Yahya Kemal, “Ben onun şiirine otuz senedir tahammül ediyorum. Siz nesrine otuz gün tahammül edemiyorsunuz!” demiş.

* * *

Yahya Kemal, “İzmir’e, Bergama’ya, Efes’e gidiyorum. İsmail Habip varıp yazmadan evvel oraları bir göreyim!” diyordu.

* * *

Nurullah Ata’yı çekiştirdiği zamanlarda, Dil Cemiyeti’nin hazinesi sayesinde dilimize bir kelime girdi: Oysa ki! “Bu kelime bize yüz bin liraya mâl olmuştur, oysa ki beş para etmez!” diyordu.

* * *

Yahya Kemal, “Doktorlara sorarsanız karaciğer mükemmel, kalp mükemmel, böbrek mükemmel, tansiyon mükemmel! Yalnız ben berbat bir haldeyim!” diyordu.

* * *

Doktor Rıza Nur, Carmen operasını manzum olarak tercüme etmiş. Yahya Kemal kendisine bazı tenkitlerde bulununca Rıza Nur, “Ben dört sene aruz okudum,” demiş. Yahya Kemal de “Öyle ise ben de dört sene tıp okuyayım da sizinle tababete dair münakaşa edeyim!” diye cevap vermiş.

* * *

Dilimizi tersine cümlelerle bozmak istiyenlere Yahya Kemal, “Ben de teceddüt taraftarıyım ama reform tam olmalı! ‘Dim gel, ve e!’ demeli” demiş.Benzer Kitaplar