YKY - Yapı Kredi Yayınları
Sepet Ürün bulunmaktadır.
Smokinli Berduş

Smokinli Berduş

Yazar:

Kategori: Edebiyat, Yazılar

ISBN: 975-08-0234-9

YKY'de İlk Baskı Tarihi:

100 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo ücretsiz.
9.40 TL  
TÜKENDİ

Pandemi sebebiyle siparişiniz en geç 2 iş günü içerisinde kargoya teslim edilir.

Genel BilgilerTadımlık
Sayfa Sayısı : 432
Boyut : 13.5 x 21 cm

Enis Batur, 1974-2000 yılları arasında yazdığı şiir yazılarıyla, hem Şair’in durduğu yeri, hem de tekniğini, temalarını, üslûp kaygılarını inceledi. Yahya Kemal ve Ahmet Haşim’den Nâzım Hikmet ve Tanpınar’a, Oktay Rifat ve Melih Cevdet’ten Cemal Süreya ve İlhan Berk’e, Turgut Uyar ve Ahmet Oktay’dan Güven Turan ve İsmet Özel’e uzanan okuma denemeleri….

Şiirin İktidar, Red, Ölüm, Gece, Fal, Sinema, Giyotin, Radyo, Tren, Saray, Cinsellik, Sessizlik ile ilişkileri… Modern Şiirimiz nasıl doğdu, gelişti, büzüştü?

Yenilikçi Türk Şiirini anlamak için vazgeçilmez bir kaynak.

Edebiyat ve Matematik

Bizim edebiyatımız, Edebiyat üzerine çok az düşünmüştür. Eureka'sı (Poe), Monsieur Teste'i (Valéry), Kimi Kitaplarımı Nasıl Yazdım?'ı (Roussel) olmayan bir edebiyat boy atmakta zorlanır.

Şiir üzerine biraz daha fazla malzeme var elimizde. Hâşim'in Piyâle'ye yazdığı öncü önsözden bugüne uzanan zaman dilimi içinde Tanpınar'ın, Necatigil'in, Turgut Uyar ve Cemal Süreya'nın şiirin içinden yazdıkları yabana atılamayacak bir toplamın ilk dilucuna gelen örnekleri. Şiir Sanatı, dizgeyi sevmeyen bir kültürün kısırlığını kanıtlıyor öte yandan: Salâh Birsel'in Şiirin İlkeleri ve İsmet Özel'in Şiir Okuma Kılavuzu ile sınırlı bu alandaki ürünler. Çözümlemelerin geçmişi yeni, sayısı büyüksenebilecek gibi değil: Cöntürk'ten Ahmet Oktay'a, birkaç kahraman iş. Kuramsal çerçevede 1970'lerdeki kıpırdanışın önü hemen tıkandı: Belki Akademi çöktüğü için, belki daha da geniş nedenlerle. Kendisi üzerinde düşünmeyen Edebiyat, kaçınılmaz biçimde, ne kadar kalıcı ürün verebiliyorsa o kadar verebiliyor böylece: Seyrek.

Çeviri yayın alanında yaşanan sıçramaya da özenle bakmalıyız aslında. Hangi klasik metinlere hâlâ ulaşamadık? Şiirden uzaklaşmayacak olursak: Hopkins'ten, Yeats'den, Valéry'den, Claudel'den, Hölderlin'den, Pasternak'tan, Mandelstam'dan, Ekelöf'ten ve daha nice şairden neden birer tane olsun kitap yapmadık? Şiir üzerine yazılmış, herbiri olmazsa olmaz özelliği taşıyan, hem de şairlerin kaleminden çıkma deneme toplamları neden yayımlanamadı? Mallarmé, Gottfried Benn, Pound, Bonnefoy, Seferis, Wallace Stevens ve pek çok denemeci-şairin kitapları canalıcı açılımlar getirecek yapıtlar. Paz'ın çekirdeğine henüz yönelmedik. Eliot'tan çevrilmesi gereken daha çok deneme var.

XX. yüzyılın özellikle ikinci yarısına damgasını vuran eleştirel üretim bağlamında bir dönem yaşadığımız hareketliliğin yerini durgunluk aldı çarçabuk: Rus Formalistleri, Prag Çevresi, Frankfurt Okulu'nun anayapıtları, Yorum Bilgisinin büyük metinleri ne kadar uzağımızda. Eco'nun romanlarına sıcağı sıcağına yetişmek için çırpınıyoruz da, herbiri ayrı önem taşıyan kuramsal çalışmalarına kulak asmıyoruz hâlâ.

Türkiye'nin kültür ortamına öteden beri bir virüs gibi dadanan, eklemlemeyi öncelikle silkip atmamız gerekir üzerimizden. Yeni Dergi'nin, Türk Dili'nin, Çağdaş Eleştiri'nin ve pek çok başka derginin koleksiyonlarını tarayın, bir meçhul asker mezarlığının uçsuz bucaksız koridorlarında dolaştığınızı anlarsınız: Keşfedilmeyi, yanyana getirilmeyi bekleyen çok sayıda önemli metin orada beklemektedir.

Edebiyat üzerine düşünmek için, bir ağacın organik bütünlüğünü gözönüne almak gerekir. Kökünü tanımadığımız, gövdesini hesaba katmadığımız, ana dallarını farketmediğimiz yaşlı bir ağacın tomurcuklarını toplamakla uzun yola çıkın hazırlayamayız.

Edebiyat'ı zembille inmiş bir yetenek ve kısa atımlı kelime cümbüşü ile tanımlama yanlışını benimsememişsek, matematik öğrenmekten başka çıkış yolumuz yoktur.

Ve matematik öğrenmek bir metafor değildir.Benzer Kitaplar