YKY - Yapı Kredi Yayınları
Sepet Ürün bulunmaktadır.
Piri Reis’le Açık Denizde

Piri Reis’le Açık Denizde

ISBN: 978-975-08-2913-0

YKY'de İlk Baskı Tarihi: 04.2014

Resimleyen:

100 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo ücretsiz.
%30İNDİRİM 10.50 TL   Etiket Fiyatı : 15.00 TL
-+

Pandemi sebebiyle siparişiniz en geç 2 iş günü içerisinde kargoya teslim edilir.

Genel BilgilerTadımlık
Sayfa Sayısı : 112
Boyut : 13.5 x 19.5 cm
Tekrar Baskı : 4. Baskı / 04.2019

“Yeryüzünde keşfedilmemiş bir yer kalmış mıdır acaba?”

“Bruni’nin Avlusu”, “Engin Mavi”, “Hezarfen’in İzinde… Gökyüzünde” ve “Piraye’nin Bir Günü” gibi beğenilen kitapların yazarı Arslan Sayman’dan macera meraklısı küçük okurlara yeni bir armağan: “Piri Reis’le Açık Denizde”.

“Piri Reis’le Açık Denizde”, küçük bir kızın kendini ve dünyayı keşfetme arzusunu, Deniz Üçbaşaran’ın hayat dolu çizgileriyle anlatıyor.
Keşifler, kâşifler, haritalar, dünya sehayatleri, tekneler, yelkenler, engin mavi denizler… Arslan Sayman’ın meraklı kahramanı Azra, herkesi şaşırtan ama kimsenin cevaplayamadığı bir sorunun peşine takılır: Dünya üzerinde, haritalarda görünmeyen, bugüne kadar kimsenin ayak basmadığı yerler var mıdır acaba?

Sorular birbirini kovalarken ünlü denizci Piri Reis ve büyük eseri “Kitap-ı Bahriye”yle tanışan “kâşif adayı” Azra, bu büyük tutkunun peşinde kartografiden denizciliğe, “kişisel harita”dan “zihinsel harita”ya, pek çok yeni kavramla karşılaşır.

Atlasla Baş Başa

Yeryüzünde keşfedilmemiş bir yer kalmış mıdır?

Bu soru günlerdir aklımı kurcalıyordu. Orada öylece kalsa sorun değildi ama gittikçe büyüyor, buna bambaşka sorular da eşlik etmeye başlıyordu. Yanıt bulmaya çalışıyordum. Henüz bulamamıştım ama aramaktan da vazgeçecek değildim.

Bir ipucu bulmak umuduyla salonun ortasındaki masayı işgal etmiş, üzerine kocaman bir Atlas yaymış, bakıp duruyordum. Didik didik ettiğim Atlas’ta beni tatmin edecek bir yanıt galiba yoktu.

Parmağımın ucuyla İspanya’dan yola çıkıp Afrika kıtasına geçiyordum, kocaman Çin’e gidiyor, sonra hemen altındaki miniminnacık Kamboçya’ya uğruyordum... Gezip duruyordum anlayacağınız.

İçimden “Dünya büsbüyük, uçsuz bucaksızmış gibi görünüyor. Her yeri de parsellenmiş sanki. Küçük bir parça olsun boş bırakılmış olamaz mı?” diye geçiriyordum.
Bir belgeselde izlediğim sahneler gözümün önüne geldi. Dünya o kadar da büyük bir yer değildi aslında. Samanyolu’nu, uzayı, kara delikleri falan düşününce...

Fısıltıyla “Yeryüzü sana yeter” dedim ve kafamı daha fazla karıştırmadan önümdeki atlasa bakmaya devam ettim. İçimden, “Şimdilik sadece dünyaya yoğunlaşsam iyi olacak. Kainatın tümünü düşünmesem de olur. Zaten şimdilik bunun anlamı yok!” dedim.Benzer Kitaplar