YKY - Yapı Kredi Yayınları
Sepet Ürün bulunmaktadır.
Olgunluk Çağı Üçlemesi

Olgunluk Çağı Üçlemesi

Yazar:

Kategori: Edebiyat

ISBN: 975-08-0269-1

YKY'de İlk Baskı Tarihi:

150 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo ücretsiz.
8.10 TL  
TÜKENDİ

Siparişiniz en geç 2 iş günü içerisinde kargoya teslim edilir.

Genel BilgilerTadımlık
Sayfa Sayısı : 444
Boyut : 13.5 x 21 cm

Üç roman: Aşkın ve özgürlüğün sorgulandığı Balığın Esir Düştüğü Yer; devrimin, dostluğun ve iktidar hırsının sorgulandığı Sönmemiş Kireç; tarihin, inancın ve bilginin sorgulandığı Oyun İmparatorluğu. Romanlar bir araya geliyor ve önümüze yeni bir dünya tasarımı seriliyor… Uzak ama yakın görünen, geçmişe göndermeleriyle tanıdık ama bir yandan da olabildiğince yabancı. Gelecek zamanda geçen ama bilimkurgu olmayan bu üçlemede Cem Akaş, alışılmadık bir kurgu, taze bir dil ve karamsar bir bakıştan doğan umut odakları getiriyor okuyucusunun önüne. İkinci binyılın son “karşı-ütopya”sı sayılabilecek Olgunluk Çağı Üçlemesi, kurduğu gergin ve karanlık dünyayla edebiyatın sınırlarını zorluyor. Hegel’in dediği gibi “düşünülmüşse gerçektir”.

Olgunluk Kitabı: İsta.

İsta, gezegen yüzeyinde az sayıdaki enerji odağından biridir - çiğ bir sarıdır bu enerjinin rengi, göz alır, yorar, caddelerde yürüyenlerin üzerine bulaşır, yağmurla yağar ve yere, binalara, geceye ve ruhlara siner. Çıkıp geri dönülünce daha iyi anlaşılır bu enerji; bağımlılık ve yoksunluk yapar. Kimilerine göre İsta, Olgunluk Çağının bütün çelişkilerini, hatta daha ileri gidenlere göre gerçek yüzünü açığa vurur: yeni çağın cenneti burada sahtekar bir cehenneme dönüşür. Diğer büyük şehirlerde, çağın mutluluk ve uyum dinine inanmak işten değildir; İsta'daysa dini bütün olmak, dini bütün kalmak zordur, insanın içini kemirir sorgu. Bu şehir herkesin harcı değildir; hızla çarpar, yeniden çarpar, yeniden - güneş burada batar, burada doğar, doğacaksa.

Düşmüş bir merkezdir İsta, Olgunluk Çağının ucunda kenarında yer alır, kendini gizler. İsta'daki bütün işaretler ve oklar başka yerleri gösterir, kendinden uzaklaştırır. Bunu bir sisin ardına gizlenerek yapmaz ama - herşey açık, net, çıplak ve acımasızdır, yerlisi gözünü bile kırpmaz. "An sich" ve "für sich"in buluştuğu ve "für-an-sich"e dönüşme ramağında durduğu içindir bütün bu açıklığa karşın insanlarının belirsizlik içinde boğulduklarını hissetmeleri - bütün zarlar ve çarkıfelekler dönmektedir İsta'da, jüri kapıyı açıp girmek üzeredir, havaya atılan atılmış, yere düşmesi beklenmektedir. Şehir ağırdan alır, bütün hızıyla; bekletmeyi sever.

Peygamberler ve büyücüler şehridir İsta, önderler ve şehitler şehri. Kimin hangisi olduğu pek belli olmaz; insanlar temkinli dolaşır. Ortak özellikleri yalnız olmalarıdır, dünyanın bütün yalnızlık ihtiyacı buradan karşılanır, bu yüzdendir payına bu kadar çok deli düşmesi; insanları kadar sokakları ve havası da delidir ayrıca.

Dünya Birliği'nin başkenti Dubl'ün her zaman gizliden gizliye gerilimli bir ilişkisi olmuştur İsta'yla; salaş vakarı, Dubl'ün mükemmel aksanlı resmiyetine ve iş ahlakına ters gelir hep. Efsane İsta'da ikamet etmeyi seçmiştir, Dubl bunu kaldıramaz, her fırsatta intikam alır, ama bütün yengilerine rağmen rahat edemez, dinmeyen bir korkudur içindeki.

İsta'da yaşayan insanların her biri, içinde bu savaşın savaşçısı olduğunun sezgisini taşır, dile getirmez. Her biri bu insanların, durup birden kulak kabartır, birşey olmamış gibi devam etmeden önce - çağ mı değişiyor? O gün her an gelebilir, bilirler, hazırdırlar - tek bir temiz salvoyla taşlar yerinden oynayacak, taşlar yerine oturacaktır.

Dünyanın büyüsü yeniden kurulacaksa, çelişkilerin üstünün örtülmesiyle değil, açıkta çarpıştırılmasıyla kurulacaktır der İsta'nın tarihçileri, işaretleri saymakta birbirleriyle yarışmaya bayılırlar. Kimsenin bilmediği birilerinin, kimsenin bilmediği bir yerde, kum saatlerini çevirmeye hazırlandığından zerre kadar kuşku duymazlar, telaşsızca bekler, bekleyişlerini de herşey gibi bir yolculuk sayarlar - her yolculuğun, yolculuğa ve başlayacak olana dair heyecan sürdükçe sürmesi gerektiğini anımsatmaktan bıkmazlar.Benzer Kitaplar