YKY - Yapı Kredi Yayınları
Sepet Ürün bulunmaktadır.
Kül Kalesi (Siciller)

Kül Kalesi (Siciller)

Yazar:

Kategori: Edebiyat, Roman

ISBN: 978-975-08-1464-8

YKY'de İlk Baskı Tarihi: 08.2008

150 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo ücretsiz.
9.07 TL  
TÜKENDİ

Siparişiniz en geç 2 iş günü içerisinde kargoya teslim edilir.

Genel BilgilerTadımlık
Sayfa Sayısı : 256
Boyut : 13.5 x 21 cm

Dört yüzyıllık Osmanlı mahkeme sicillerinin ortaya çıkarılması romanın kahramanı Baba’nın yaşamını derinden etkiler. “Osmanlı devrinde Balkanlar’da yaşayan ulusların zorunlu olmayan vasiyetnameleri” olan bu siciller Balkan halklarının kimlik belgeleridir. “Siciller biziz, oğlum; biz hepimiz. Biz lanetli Balkanlılar. Karışmış, ama bir potada eriyememişler. Göç etmişler, ama yurt tutamamışlar. Din değiştirmiş, ama yeni dinlerini tamamen benimseyememişler. Köklerinden edilmişler, ama köklerinden tamamen kopamamışlar. Sınırlarla bölünmüşler, ama sınırlara sığamamışlar… Bu siciller olmadan, tarihimiz tam değildir. Bunların elimizde bulunmaması, yüzyılların eksik olması demektir. Geçmişsiz, en azından da şimdisiz, gelecek yoktur, oğlum. Bu gerçeğin en iyi tanıkları sicillerdir. Her Balkan ulusunun kimliği büyük bir muamma olarak kalmaktadır. Siciller, Balkan uluslarının, aralarında ne kadar karışmış olduklarına tanıklık etmektedir.”

Üzerinde en çok kül ve bir o kadar da gözyaşı bulunan sicile geldiğimde durdum.
Bu bir kül ve gözyaşı labirentiydi.
Sicil eksikti. Bir sonraki sayfası yoktu: Aile sırrının gizli olduğu bölümdü bu. Babam, gecelerce süren bir arayış içinde, kaybolan bu sayfayı bulmaya çalışmıştı. Sonunda, geçirdiği sürgün hayatı boyunca verdiği mücadelelerden tükenmiş ve yorgun bir hâlde, en önemli sicilleri kitaplığının gizli bölümüne yerleştirmişti.
Birçok sicilden birinin son sayfasına uzun uzun bakakaldım. Küller içinde, hiç kuşkusuz hayatının başladığı, Gölün karşı yakasında kalan, Babamın düşlerinin bir katmanı da gizliydi.
Sicil sayfası üzerinde yeni, canlı bir gözyaşı oluşuyordu. Hayatın sonu ve ölümün başlangıcı arasındaki son andan kulağımda kalan, bütün canlılığını hâlâ koruyan Babamın sesini dinlerken oluyordu bu.
Babamın sicilleri benim yeni arayışımı belirlediler. Sicillerin istiaresi, benim Balkanlar’a ait öykümde, kendini yeni bir çizgi olarak benimsetti...Benzer Kitaplar