YKY - Yapı Kredi Yayınları
Sepet Ürün bulunmaktadır.
Evlerin Yüreği

Evlerin Yüreği

ISBN: 978-975-08-2192-9

YKY'de İlk Baskı Tarihi: 02.2012

100 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo ücretsiz.
5.19 TL  
-+

Pandemi sebebiyle siparişiniz en geç 2 iş günü içerisinde kargoya teslim edilir.

Genel BilgilerTadımlık
Sayfa Sayısı : 88
Boyut : 13.5 x 21 cm
Tekrar Baskı : 2. Baskı / 03.2016

Modern öykücülüğümüzü özümsemiş, kendi dilini araştıran, incelikli anlatımı ve özgün dünyası olan bir yeni yazar: Şenay Eroğlu Aksoy.
Yalnızlığın, sevgi ve güven arayışının, derindeki saçmalık duygusunun çarpıcı biçimde öyküleştiği bir ilk kitap: Evlerin Yüreği.
Bana bunu neden yaptılar bilmiyorum. Hatırladığım, insan azmanı iki adamın kollarında, ayaklarım yerde sürüklenerek elektronik kapılardan geçirilişimdi. Masmavi bir kurdeleyle boyunlarına astıkları kartları okutarak açmışlardı kapıları. İşte tam o sırada, bu çıldırtıcı güvenlik ve elektronik çağında, ilkel atalarımın yaptığı gibi çığlığımla damgalamıştım dünyayı, hatırladınız mı?

(“Çığlık” adlı öyküden)

Burada, neredeyse her zaman yapış yapış bir nem içinde dolaştığımız koridorda yalnızca biz yaşıyoruz; gırtlağı delik kadınlar. Buraya nasıl getirildiğimi bilmiyorum ama hatırladığım kadarıyla kapıdan sürüklenerek sokulurken ürpertici bir çığlıkla damgalamıştım dünyayı, hatta düşmanımın sinirleri bozulmuş, “Bağırma lan!” diye tekmelemişti, zaten esir aldığı bedenimi. Artık sesim yok. Nefesim, kestirme bir yol bulup ardında bıraktıklarını unutan arsız bir çocuk gibi, akciğerlerimden gırtlağıma süzülüyor, sonra gırtlağıma açılan delikten çıkıp gidiyor, ses yok, çığlık yok. Örneğin plastik bir poşete hızla nefes veremiyorum artık, çocukken hıçkırık tuttuğunda yapardık ya! Aslında bunu denemedim değil, poşeti gırtlağıma dayayıp göğsümü şişirdim... Olmadı... Vazgeçtim ben de, yapacak bir şey yok..
Bana bunu neden yaptılar, bilmiyorum? Hatırladığım, insan azmanı iki adamın kollarında, ayaklarım yerde sürüklenerek elektronik kapılardan geçirilişimdi. Masmavi bir kurdeleyle boyunlarına astıkları kartları okutarak açmışlardı kapıları. İşte tam o sırada, bu çıldırtıcı güvenlik ve elektronik çağında, ilkel atalarımın yaptığı gibi çığlığımla damgalamıştım dünyayı, hatırladınız mı?
Çığlık; korku, karşı koyma, yardım isteme, acı, var olduğunu hatırlatmaydı.
Sonraki gün bu kirli odada gözlerimi açtığımda gırtlağım delinmişti.Benzer Kitaplar