YKY - Yapı Kredi Yayınları
Sepet Ürün bulunmaktadır.
Esrârîler. 2000/2001

Esrârîler. 2000/2001

Yazar:

Kategori: Edebiyat

ISBN: 978-975-08-0610-7

YKY'de İlk Baskı Tarihi: 06.2003

150 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo ücretsiz.
4.54 TL  
TÜKENDİ

Siparişiniz en geç 2 iş günü içerisinde kargoya teslim edilir.

Genel BilgilerTadımlık
Sayfa Sayısı : 100
Boyut : 13.5 x 21 cm
Tekrar Baskı : 3. Baskı / 04.2012

“Dinle evlat! Dil kutsaldır. Ateşin çıkardığı ses, Hint’te ilk şiir sayılır. Esrârîler, ilk insanın boşluk karşısında çıkardığı ilk böğürmeyi ilk şiir sayarlar, ama aynı şeydir, farketmez. Yani biri ateşin çıtırtısına kulak vermiş, onu dinlemiş, anlamış, mitolojisine o çıtırtıyı ilk şiir olarak kaydetmiştir. Dil kutsalsa, kulak da esastır. İnananlar buna inanır, Allah’ın kulağı her yerdedir, hiç kimse duymasa o duyar. “Dil kutsal olduğu içindir ki kulağa baskın çıkarsa kutsallığından kaybeder. Alır başını gider hırsının peşinden, bayağılaşır, bir dil olmaktan çıkar, bir ceberrut olur. Niye Esrârîlerden bir diktatör çıkmaz? Bunu anlarsan, Esrârîlik yolunda ilk adımı atmış olursun. “Gençlere öğüdüm budur.”

Yağmur.

Suyun aldığı en tuhaf şekil, ip gibi, aşağıya doğru akıyor, yere çarptığı anda parçalanıyor, sonra parçalar toplaşıp beraber akıyor, gökte ayrılanlar yerde buluşuyor, kaynağına kavuşma gayreti. Bir pay var tabii çıkarılacak, parçalanmış akarken, yere düşmeden az önce yerden yükselen tabiatla buluşuyor, her şeyi tek tek sarıyor, ıslatıyor, toplanıp kaynağına gitmeden önce suyun muhteşem son töreni, ıslatmak, etrafını sarmak.
Bu döngüyü yaşamak için su olup yağmak, yağmur olmak istemez miydin Esrârî? Sürekli tekrar eden döngünün saf oyuncusu olmak istemez miydin?

3 Kasım 2001
Gün geçirmek.

Sabah kalktınız, ya büyük bir şeyin içine uyanmak, bütün gün anlamlı, dünyaya bir görevle geldiğinizi hatırlatan, hayatın varacağı menzile doğru bir adım daha atan bir günün içine uyanmak isteyenlerdensiniz, ya da tutkal vazifesi gören bütün bu kibirlerden uzak, önce etrafa bakıp sonra yakınına bakan, gün boyu topladıklarını sonunda geceye gömmeye baştan gönül erdirmiş, sonrasızlığın kumarını oynamaya hazır bir güne. İkinciler, Esrârîler. Aleladenin, vasatın peşindekiler. Ajanda, yön vermek kabiliyeti olduğunu zannedenlerin ham hayalidir. Asıl hükümranlık yönetemeyeceğini bilenlerin, kaderin yolunu izleyenlerin, gün geçirmek için bir menzile ihtiyaç duymayanlarındır. Kibrit ancak sürtmeden alev alabildiğinde kaderi değişir, kibritlikten çıkma, başka bir şey olma ihtimaliyle karşılaşır.

7 Ağustos 2001Benzer Kitaplar