YKY - Yapı Kredi Yayınları
Sepet Ürün bulunmaktadır.
Doğu Sorunu – 1774-1923 Uluslararası İlişkiler Üzerine Bir İnceleme

Doğu Sorunu – 1774-1923 Uluslararası İlişkiler Üzerine Bir İnceleme

Yazar:

Kategori: Tarih

ISBN: 978-975-363-778-0

YKY'de İlk Baskı Tarihi: 03.2001

100 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo ücretsiz.
20.74 TL  
TÜKENDİ

Pandemi sebebiyle siparişiniz en geç 2 iş günü içerisinde kargoya teslim edilir.

Genel BilgilerTadımlık
Sayfa Sayısı : 446
Boyut : 16.5 x 24 cm
Tekrar Baskı : 2. Baskı / 03.2010

“Doğu Sorunu – 1774-1923 Uluslararası İlişkiler Üzerine Bir İnceleme”

M. S. Anderson, artık kendi konusunda klasikleşmiş bir yapıt sayılan bu kitabında, Doğu Sorunu’nu gizli antlaşma belgeleri, elçilik raporları ve diplomatların anılarından yola çıkarak bütün yönleriyle incelemektedir.

Doğu Sorunu, 18. yüzyıl sonlarından itibaren Avrupalı Büyük Güçler’in, başta Osmanlı İmparatorluğu olmak üzere Yakındoğu’da uyguladıkları emperyalist siyasetin diğer adıdır. Modern anlamda uluslararası diplomasinin ortaya çıkışını hazırlayan bu siyaset biçimi, hassas dengeleri gözeten gizli antlaşmaların, uzun vadeli çıkarların ve hepsinden önemlisi hırslı politikacıların ortak ürünü olmuştur. Süveyş Kanalı’ndan Bağdat Demiryolu projesine, Balkan milliyetçiliğinden Arap ayaklanmasına kadar Doğu Sorunu içinde yer alan bir dizi siyasî ve ekonomik olay, Anderson’un anlatımıyla günümüzün sorunlarına da ayrıca ışık tutmaktadır.

Bu kitap, bir araştırma sonucunda yazılmamıştır. Sunduğu bilgi ve görüşler açısından orijinal bir eser olma iddiasında da değildir. Sadece kullanışlı ve doğru bir eser olma çabasındadır. Kitap üniversite öğrencileri ve bir dereceye kadar orta öğretim talebeleri için hazırlanmıştır; kitabın varlık nedeni 1917 yılında Sir J. A. R. Marriott’un The Eastern Question: An Historical Study in European Diplomacy (Doğu Sorunu: Avrupa Diplomasi Tarihi Üzerine Bir İnceleme) kitabından sonra, bu konuda normal uzunlukta İngilizce bir kitap yazılmamış olmasıdır. Eserde lise ve üniversite düzeyinde modern tarih eğitimi için gerekli bilgiler yer almaktadır. Marriott’un kitabının yayınlanmasından sonra, Doğu Sorunu’nu değişik açılardan ele alan, yüksek kalitede bir çok detaylı araştırma yapıldı. Kitabımda bu araştırmaları, çok karmaşık bir dizi olayın, güncel ama fazlasıyla ayrıntılı bir konunun temeline yerleştirmeyi amaçladım .
Kitapta Balkanlar, Kafkaslar ve Osmanlı İmparatorluğu’ndan söz ederken, Birinci Dünya Savaşı sırasında İngiltere’de kullanılmaya başlanıp günümüzde popülerliliğini yitirmekte olan “Ortadoğu” yerine daha eski bir terim olan “Yakındoğu” terimini kullanmayı tercih ettim. Arapça ve Türkçe isimleri kullanırken, akademik olarak doğru yazılışlar yerine daha çok bilinen versiyonları, diaktritik işaretleri kullanmadım. Gerekli veya yararlı olacağını düşündüğüm yerlerde dipnotları kullandım, ancak dipnotların sayısını çok arttırmamak için de bilinçli bir çaba sarfettim.Benzer Kitaplar