YKY - Yapı Kredi Yayınları
Sepet Ürün bulunmaktadır.
Başkalık Deneyimi – Kıta Avrupası Felsefesi Üzerine Denemeler

Başkalık Deneyimi – Kıta Avrupası Felsefesi Üzerine Denemeler

Kategori: Cogito

ISBN: 978-975-08-0945-9

YKY'de İlk Baskı Tarihi: 05.2005

100 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo ücretsiz.
%30İNDİRİM 9.72 TL   Etiket Fiyatı : 13.89 TL
TÜKENDİ

Pandemi sebebiyle siparişiniz en geç 2 iş günü içerisinde kargoya teslim edilir.

Genel BilgilerTadımlık
Sayfa Sayısı : 238
Boyut : 13.5 x 21 cm
Tekrar Baskı : 2. Baskı / 03.2013

Zeynep Direk, ‘başkalık deneyimi’ sorusunu ırk, kültürel başkalık, toplumsal cinsiyet, cinsiyet farklılığı sorularıyla ilişkilendiriyor. Kitapta yer alan yazılar, bir anlamda, yazarın ‘başkalık deneyimi’nden yola çıkarak yasa, adalet, etik ve siyaset konularını düşünme çabasına tanıklık ediyor. Yeni düşünce filizlerini merak edenler için…

Önsöz

Çeşitli vesilelerle yazılmış bu yazılar doktora tezimde Derrida’nın düşüncesi bağlamında tartıştığım “başkalık deneyimi” meselesinin bende bıraktığı izlerin açtığı yeni yollar, verdiği filizlerdir. 1990’ların başından beri Husserl’de, Heidegger’de, Sartre’da Levinas’ta, Merleau-Ponty’de, ve Derrida’da başka sorunuyla ilgilendim. Bu soru tezimi savunduğum 1998’den sonra zihnimde ırk meselesi, kültürel başkalık, toplumsal cinsiyet, cinsiyet farklılığı sorularıyla ilişkilendi ve yasa, adalet, etik ve siyaseti düşünme biçimimi etkiledi. Bu derlemedeki yazılar başkalık deneyiminden yola çıkarak bunları düşünme çabama tanıklık etmekteler. Derrida’yı ve Levinas’ı sunan, tanıtan, açıklayan, kısacası okuyan yazılar var çoğunlukta bu kitapta. Diğer yazılar da onlar tarafından ilham edilmiş. Daha geç tarihte yazdığım yazılar yorumsal pratik açısından ilk yazılara göre daha gelişkindir, çünkü okuma zamanla derinleşmekte ve inceleşmektedir ama ilk yazılarımda da bugün savunamayacağım bir şey olmadığını söyleyebilirim. Çağdaş Kıta Avrupası Felsefesi’ne günümüzün en önemli izlekleri bağlamında girme fırsatı arayan okura destek olacaklarını düşündüğüm için bu yazıları biraraya getirmeye karar verdim. Aslında bunların bir kısmı 1997’den itibaren Defter, felsefelogos gibi dergilerde, bir kısmı da piyasada kolaylıkla bulunmayan bildiri veya Armağan kitaplarında yayınlanmışlardır. İlk basımların künyelerini her denemenin başında belirttim. Yazıları bu kitapta yayınlamadan önce gözden geçirdim ve gerekli bulduğum ufak tefek değişiklikleri yaptım.
Charles Bigger, Robert Bernasconi, Leonard Lawlor, Tina Chanter, John Llewelyn  hayatımdaki varlıklarıyla bu yazıları kışkırtmış ve beslemiş kişilerdir. Onlar olmasaydı bu kitap da olmazdı. Bana her zaman verdikleri cesaret, destek ve herşeyden önemlisi dostluk için onlara ne kadar teşekkür etsem azdır. Türkiye’deki felsefe camiasından da her zaman sıcak bir kabul ve destek gördüm. Bu yazıların yazılmasına vesile olan konferanslara beni davet etmiş ve çalışmamı desteklemiş olan Ioanna Kuçuradi, Doğan Özlem ve Sinan Özbek’e teşekkür ederim. Semih Sökmen ve Orhan Koçak Defter dergisinde yayınladığım yazılara soruları ve değinileriyle önemli katkılarda bulunmuşlardır. Bu yazıların bazılarını  yayınlanmalarından önce okuma zahmetine katlanan meslektaşlarım Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden Hasan Ünal Nalbantoğlu’na ve  Sakarya Üniversitesi’nden Rahmi Karakuş’a, benden tartışma zamanını hiç esirgemeyen Galatasaray Üniversitesi’nden meslektaşlarım Necati Ilgıcıoğlu’na ve Aliye Kovanlıkaya’ya minnettarım. Ailem ve arkadaşlarım benim yoğun çalışma hayatımı sürdürebilmem için çeşitli fedakarlıklarda bulundular. Kesintili, eksik varlığıma ve çoğunlukla yokluğuma tahammül ettikleri için hepsine şükran borçluyum.

Zeynep Direk
Galatasaray ÜniversitesiBenzer Kitaplar